Profiles

Portrait
NameMr. Jørn Dohrmann
AssociationMEP, European Parliament
Description

Political groups

  • 01.07.2014 ... : European Conservatives and Reformists Group - Member

National parties

  • 01.07.2014 ... : Dansk Folkeparti (Denmark)

Chair

  • 23.10.2014 ... : Delegation for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee

Member

  • 01.07.2014 ... : Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
  • 14.07.2014 ... : Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean
  • 14.07.2014 ... : Delegation for relations with the Palestinian Legislative Council
  • 22.10.2014 / 22.10.2014 : Delegation for relations with Switzerland and Norway and to the EU-Iceland Joint Parliamentary Committee and the European Economic Area (EEA) Joint Parliamentary Committee
  • 23.10.2014 ... : Conference of Delegation Chairs

Substitute

  • 01.07.2014 ... : Committee on Agriculture and Rural Development
  • 14.07.2014 ... : Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly
  • 14.07.2014 ... : Delegation to the EU-Ukraine Parliamentary Cooperation Committee