Profiles

Portrait
NameMs. Sara Karlsson
AssociationMember of the Swedish parliament
Description

Party: The Social Democratic Party
Constituency: Södermanlands län

Title: Social worker
Born: 1985

Contact
Address: Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Telephone: 0046 08 7865735

E-mail: sara.karlsson@riksdagen.no
 

Current and previous assignments

  • Member of Parliament: 2010-10-04 - 2014-29-09
  • Member of Parliament: 2014-29-09 - 2018-10-01
  • Committee on Culture:
    Deputy member 2010-10-12 – 2014 - 29 - 09
  • Committee on Environment and Agriculture:
    Member 2010-10-12 – 2014-29-09
  • Committee on Taxation:
    Member 2014-10-07 – 2018-10-07
  • Committee on European Union Affairs:
    Deputy member 2014-10-07 - 2018-10-07
  • Member of The Swedish Delegation to the Nordic Council